156
692  2 мин
Да сте зависими от дадени отношения прилича на всяка друга зависимост. Постепенно всичко около вас започва да изглежда все по-нестабилно, губите ясна преценка кой сте и накрая спирате да се грижите за себе си в името на другия човек и връзката ви.
Какви са признаците, че сте в зависими отношения?
- Връзката върви повече трудно, отколкото гладко. Нормално е във всички взаимоотношения понякога да има трудности и проблеми – да сте обидени, гневни или разочаровани от партньора си, понякога да има конфликти помежду ви. Но ако постоянно говорите за връзката, вместо за живота и интересите си, и ако конфликтът и драмата изглежда се случват почти всеки път, когато сте заедно, има голям шанс да сте в зависима връзка.
- Взаимоотношенията ви карат да изпитвате крайни емоции. Пристрастяващите връзки могат да бъдат като наркотици – в хубавите моменти да ви карат да се чувствате на седмото небе, а когато има проблеми да претърпявате нервен срив. Може дори да се почувствате физически болни, ако се опитате да излезете от пристрастяваща връзка, проявявайки подобни симптоми на някой, който се отказва от наркотици.
- Не сте себе си във връзката. Може би обикновено сте забавни, мили и спокойни, но в тази връзка сякаш сте някой друг – напрегнати, кисели, дразнещи, не можете да се отпуснете и не знаете защо.
- Имате нервно усещане отвътре през цялото време. Нервността може да бъде придружена от продължаващо безпокойство или дори лека депресия.
- Започнали сте да се питате кой сте всъщност. Зависимите отношения отхвърлят вашите желания и граници. Често правите неща, които дори не харесвате, винаги се съобразявате с това, което казва другият човек, и му позволявате да взема всички решения, вместо да се допитва до това, което мислите и чувствате. Може да откриете, че поставяте под въпрос не само своите ценности , но и вашите хобита и интереси, бъдещето, което искате, и дори кои са вашите приятели.
- Понижаване на самочувствието. Зависимите отношения не само са пълни с конфликти, които понижават самочувствието ви, но и ви карат да се чувствате безпомощни, довеждат до самокритика и негативни мисли за себе си.
- Напоследък винаги сте уморени или болни. Взаимоотношения, в които има зависимост, създават непрекъснат стрес, който пък води до повишаване на нивата на кортизола. Това причинява умора и отслабва имунната система.
- Пренебрегнали сте други сфери на живота си. Може би сте спрели да практикувате свои любими хобита, не се виждате с приятели и сте изоставили някои от рутинните си грижи за себе си.
- Криете неща за връзката от приятелите и семейството си. Както при всички зависимости, част от вас знае, че това, което правите, не е здравословно, дори и да не сте в състояние съзнателно да го признаете пред себе си. Това може да се прояви в скриване на определени ситуации или факти от близките ви, за да изглеждат нещата по-добре, отколкото са.
- Въпреки че често искате да си тръгнете, истината е, че просто не можете. В моментите, когато искате да напуснете връзката, изведнъж се чувствате напълно безсилни. Усещате силна паника или дори страх при идеята да се разделите. Ако все пак си тръгнете, бързо се връщате обратно във връзката. Може би в живота ви има постоянен модел на раздяла и събиране.
Често причината за зависимите отношения са нашите травми. Затова аз и Нина Ковальова ще проведем ВИП Терапия зaвисимости – дълбока лечебна терапия. След този курс:
– Ще построите щастливи отношения без зависимости;
– Ще преодолеете най-болезнените си детски травми;
– Ще виждате партньора си без проекции;
– Ще живеете в любов, приемане и лични избори.