139
768  2 мин
Има хора, които ние слушаме и следваме, които ни влияят със своите думи и поведение. Те сякаш стъпват на сцената и ни омагьосват.
Други пък, уж дават всичко от себе си, но не им се получава. Когато говорят, не успяват да задържат вниманието на публиката, налага им се да повишават тон и дори могат отстрани да изглеждат скучно или смешно.
Как да избегнем катастрофалното представяне на вторите и да се наредим сред „рок-звездите“? Ето 5 изпитани трика:
- Подготви си домашното. Дори най-добрите оратори в света изпитват леко притеснение преди да излязат на сцената. Затова ако се страхуваш и си нервен, това е нормално. Въпросът е предварително да си се подготвил добре, така че емоциите да не ти попречат. Нахвърляй речта си на бележки и ги прегледай няколко пъти. След това практикувай у дома, колкото е нужно, докато не започнеш да говориш плавно и без засечки. В никакъв случай не си позволявай да четеш на сцената! Това ще възпрепятства зрителния контакт и личната връзка между теб и публиката.
- Познавай аудиторията си. Много хора правят грешката да подготвят речта си, без да се замислят за кого е предназначена тя. Опитай се да опознаеш предварително аудиторията си, научавайки колкото можеш повече за нея. Какви са преобладаващата възраст, пол, семеен статус? Дали публиката ти се състои от хора на високи позиции и финансово обезпечени или по-скоро са от средната класа? Какъв изказ и език биха предпочели те? Уместно ли е да използваш разговорни думи и жаргон или трябва да се придържаш към по-официален стил?
- Включи диалог с публиката. За да не губите вниманието на публиката, е важно да я включвате в своето представяне. Това може да стане с въпроси, на които те да реагират чрез вдигане на ръка или по друг начин. Може да им давате упражнения, които те да правят на листове или пък помежду си. Колкото повече хората участват, толкова по-трудно е да бъдат разсеяни от нещо странично.
- Приближи публиката до себе си. Важно е слушателите да усетят лична връзка с оратора, сякаш го познават и са близки. За да разчупиш бариерите помежду ви, може да използваш чувството си за хумор – нищо друго не сближава повече и по-бързо от смеха. Бъди себе си, използвай жестове и езика на тялото в своя полза. Добра практика е да разкажеш лични истории, които биха били подходящ пример за онова, което искаш да отправиш като послание към аудиторията си.
- Началото и краят. Началото и краят на представянето ти са най-важни. Когато започваш речта си, избягвай скучните и клиширани изречения. Това е мигът, в който трябва да приковеш вниманието на публиката. За целта можеш да си послужиш с шокираща статистика, виц или вдъхновяващ цитат. Краят пък трябва да е запомнящ се, така че ти като оратор да останеш в съзнанието на хората.
Искаш ли да овладееш едно от най-ценните умения – да говориш пред публика?
Искаш ли да отключиш своята лична сила и да влияеш на другите?
Искаш ли да продаваш успешно своите идеи, за да бъдат чути и разбрани?
Искаш ли да бъдеш неповторим, харизматичен и незабравим говорител?
Тогава заповядай на ВИП семинара НА ЖИВО „Ораторско изкуство и харизма“ с водещ Игор Незовибатко: https://natalia.bg/magazin/seminars/varna-oratorstvo/
Игор Незовибатко е търсен лектор с над 25 години опит в сферата. Сега само 15 души ще имат шанса да работят с него, за да получат ценни знания и умения как да се изправят на сцената и да разкрият таланта си.