120
686  2 мин
Всичко започва още когато сме деца. Родители, роднини, учители и други влизат в ролята на възпитатели, за да ни научат как трябва да се държим, какво не трябва да правим и така постепенно ни превръщат в приемливи за обществото. Този процес е нормален и много полезен, защото ни запознава с правилата на социалния живот, но едновременно с това ни учи и да пренебрегваме, понякога даже да потискаме нашите нужди и чувства.
Така голяма част от нас порастват с убеждението, че трябва да се подчиняваме, да приемаме и да се съгласяваме с неща и ситуации, които не харесваме, за да бъдем мили, добри и хората да ни харесват. Например, казваме „да“ на партита, на които не искаме да ходим или на задачи, които не попадат в нашата длъжностна характеристика, оставяме другите да ни се бъркат в живота и да ни учат как трябва да живеем. Често не казваме „не“, защото се страхуваме, че така може да обидим хората, да създадем напрежение помежду ни или пък те да ни помислят за груби, задръстени, егоисти и т.н.
Имам две важни новини за вас:
- Ако продължавате да правите нещо от страх или чувство за дълг, значи дълбоко в себе си вие не се уважавате!
- Да поставите граници и да ги защитите ви, дава свободата да прекарвате време в това, което обичате, и ви позволява да създавате живот според вашите условия.
Въпросът е как да теглим чертата? Как да отстояваме границите си, когато толкова дълго сме правили обратното?
- Определете границите си – няма как да ги отстояваме, ако не сме наясно какви точно са те. Определете приоритетите си, какво е важно за вас и какво не желаете повече да правите.
- Говорете – в повечето случаи когато другите правят нещо или искат нещо, което за вас не е ок, не го правят умишлено. Те просто не знаят, че това е неприемливо за вас. Затова комуникирайте и учтиво, но твърдо им кажете, когато прекрачат границата.
- Предложете алтернатива – Ако някой ви помоли да направите нещо, на което не желаете да казвате „да“, но все пак искате да помогнете, може да предложите алтернатива. Препоръчайте приятел, колега или инструмент, който може да му помогне да свършите работата.
- Научете се да казвате „не“ – все пак има моменти, когато алтернативата не върши работа и трябва да теглите чертата. Просто дайте ясно да се разбере, че не сте съгласни и обяснете своята гледна точка.
- Бъдете постоянни – понякога ще ви се иска да се върнете към старите навици. Изкушаващо е, но проявете воля и постоянство и ще видите, че всичко е въпрос на тренировка. С времето ще ставате все по-добри и ще ви е все по-лесно да отстоявате себе си.
- Уважавайте чуждите граници – ако искате нещо от другите, то проявявайте това отношение и към тях. Когато разпознаете и спазвате техните граници, те също ще са по-склонни да ви отвърнат.
От умението да задържим своето пространство зависи благополучието на нас и нашите близки! Ако искате да овладеете това сложно, но толкова полезно изкуство, заповядайте на Мастър клас „Как да защитим личните си граници, без чувство на вина?“
Виж повече ТУК.