306
768  2 мин
Толкова хора страдат, заради това, че не знаят как да се погрижат сами за себе си и да защитят своите граници. Те влизат в ролята на жертва или пък позволяват на другите да се възползват от добрината им.
Този синдром е нормален, тъй като за да отстояваш себе си, е нужно да излезеш от зоната си на комфорт, а малко хора обичат и са склонни да го правят.
Да се изправите и да заявите мнението си, да откажете нещо или просто да извоювате онова, което ви се полага, не е толкова страшно! Ето няколко основни принципа, за да можете БЕЗПРОБЛЕМНО да отстоявате себе си навсякъде и във всяка ситуация:
- Увереност в себе си. Ако вие не си вярвате и не сте уверени в това, което казвате, никой друг няма да ви повярва.
- Научете се да казвате„не“. Спрете да се съгласявате да правите нещо, което не желаете, само защото някой ви е помолил или шефът така е поискал и т.н. Това са само страхове, които ви пречат да застанете зад собствените си желания. Научете се да казвате „не“ без чувство на вина и угризения.
- Чувствайте се добре в кожата си. От изключително значение е да харесвате себе си, защото вътрешната любов и приемане си личат и се отразяват на начина, по който другите ви възприемат. За целта може да започнете да се грижите повече за тялото си, така че то да изглежда по-добре (спорт, здравословно хранене, разкрасителни процедури). Обърнете внимание и на дрехите си – харесвате ли начина, по който се обличате, чувствате ли се уверено и удобно с тях?
- Езикът на тялото. Вашите движения, жестове, мимики, начин на говорене и стойката ви издават много за вътрешното ви състояние, за вашите емоции и как се чувствате в действителност. Затова е важно да контролирате езика на тялото си, така че да не си личи, ако сте притеснени или неуверени, докато отстоявате себе си.
- Изказвайте какво искате. Опитвайки се да отстояват границите си, много хора правят грешка, казвайки какво НЕ искат и да се оправдават. Например: „Не мога да остана след работа, защото имам неотложен ангажимент с децата.“ Вместо това пробвайте да заявите какво всъщност искате, така че да стане ясно, че ВИЕ сте този, който прави ИЗБОРА. Например: „Искам да прекарам тази вечер със семейството си, така че ще довърша работата утре.“
- Поддържайте учтив тон. Ако започнете да се държите по-агресивно и нападателно, това ще влоши нещата, защото отстрани ще изглеждате, сякаш се защитавате. Когато говорите със спокоен и уравновесен тон, изглеждате сигурни и уверени в себе си.
Как да развием увереност в себе си?
Как да се научим да казваме „не“ без да се чувстваме виновни?
Как да приемете себе си?
Как да излъчваме увереност и стабилност чрез езика на тялото си?
Как да казваме и постигаме онова, което искаме?
Стратегии за поведение в конфликтни ситуации.
На тези неща ще ви науча на уебинара „Как да отстояваш себе си?“ Запишете се ТУК!