Как да се справим със стреса? 5 лесни начина да сме по-устойчиви на стрес.
Продължи
572
635  2 мин
Стресът е неизбежен. Ключът е да се научим как да се справяме с него. Открийте тези пет начина да подобрите реакцията си на стрес и да изградите устойчивост, без да добавяте допълнително време към графика си. Устойчивостта означава да можеш да се адаптираш към неизбежните стресове и неуспехи в живота. Ако често се чувствате нещастни или често искате да можете да си върнете начина, по който сте реагирали на нещо, може да се наложи да поработите върху своята устойчивост.
Ето пет тактики, които можете да използвате, за да увеличите устойчивостта си и да получите повече удоволствие от живота.
Създайте осъзнатост. Да сте по-наясно с вашите мисли и действия може да ви помогне да идентифицирате модели и области, в които можете да се подобрите. Освен това ви позволява да разпознаете какво вече правите добре. Следващият път, когато се почувствате тревожни, просто спрете и забележете реакцията си. Може би се чудите „Откъде идва това?“ След като направите това, можете да изберете друга реакция или начин на мислене.
Слушайте тялото си. Как тялото ви реагира на стресови ситуации? Стискате ли челюст или зъби? Забелязвате ли, че пулсът ви се ускорява? Тревожите ли се за едно и също нещо отново и отново? Маркирайте го. Направете списък на признаците и симптомите на стрес. Обърнете внимание какво ви казва умът ви по време на стрес. След това можете да се запитате дали това, което си казвате, е вярно, реално или логично. Безпокойството често отключва ирационални мисли. Като ги забележите, можете да се отдръпнете и да придобиете различна гледна точка.
Фокусирайте вниманието си. Мощна техника за справяне със стреса е да насочите вниманието си към настоящия момент. Фокусирането на вниманието изисква практика. За да развиете това умение, опитайте се да се съсредоточите върху детайлите от ежедневната си среда и преживявания.
Разходете се из квартала си и го вижте от различна гледна точка. Обърнете внимание на вашия маршрут. Разпознайте ствола и клоните на дървото, лаещото куче на съседа, цветята отдясно и отляво. Бъдете присъстващи и се опитайте да забележите колкото можете повече детайли. След като се приберете у дома, помислете как пътуването е било различно от обикновено. Как се чувствате? Потърсете моменти през деня си, където можете да практикувате фокусиране, като например да ядете внимателно вечерята си, като ангажирате сетивата си, за да забележите вкуса, аромата и текстурата на всяко ястие. Или опитайте да се съсредоточите върху дишането си, забелязвайки прохладата на въздуха, докато вдишвате, и топлината, докато издишвате.
Не съдете…поне 3 минути. Смятате ли, че съдите и оценявате всичко, което преживявате? „Би било по-добре, ако…“ „Трябваше…“ „Бих го направил по този начин по-добре, ако…“ Борете се с този „коригиращ рефлекс“, като предизвикате себе си просто да преживеете нещо за три минути, без да съдите нищо. Когато отлагате критиката, правите място за благодарност. Може да откриете, че това, което имате пред вас, е достатъчно добро точно такова, каквото е.
Индивидуални консултации с Цветелина Кирилова: ТУК >
Автор:Цветелина Кирилова