101
489  4 мин
В съвременното общество все повече зрели и осъзнати хора искат да споделят с партньора до себе си не само общите проблеми и грижи за децата. Сега хората са готови за истинска близост и принадлежност. И тук често се появява другият проблем – единият от двамата се развива и осъзнава много дълбоки неща, а другият стои на дивана, гледа футбол/сериал и казва нещо подобно: Не ме занимавай с твоите глупости. Ako имаш нужда от развитие – действай. Аз и без това съм развит/а.
Освен това, вие имате нужда от споделяне, разбиране и развитие, но забелязвате, че разликата между вас двамата става все по-голяма. И това е плашещо, поне за единия от двамата.
По-долу са разгледани основите закони на любовта и развитието:
Правило номер 1 – Присъствайте тук и сега в реалността
Сега вие можете да кажете, разбира се, че присъствам. Толкова много години живея с този човек, а той не ме чува или не ми вижда! Много често ние реално не присъстваме в една връзка. Присъствие означава, когато мисли, чувства, усещания и желания се намират на едно място в една секунда. Например, когато ядете салата сте концентрирани на вкуса на зеленчуците и не мислите за нищо, освен това. Жените имат присъствие със своите деца, тъй като, ако не присътствате – това може да бъде дори опасно. Понякога присъсваме в работата си, но често не присъстваме в брака си. Един от критериите, че не присътствате е, ако изпитвате скука с партньора си. Това е червената крушка, че не живеете тук е сега.
Защо се получава така? Психолозите дават няколко обяснения.
Едното от тях е, че ако присътствате във връзката, трябва да вземете някакви решения или да правите промени, а това означава да излезете от зоната си на комфорт.
Другото – вие спирате да се развивате и реално не знаете защо това се случва с вас. Лошото е, когато спирате да търсите. Както казва и Библията: който търси – този намира. Докато човекът е жив, той не трябва да спира да търси истината.
Често, ако в семейството ви е имало конфликти, за малкото ви дете е било много болезнено да чува постоянните викове на родителите, тогава то измисля някаква друга реалност или започва чете фантастика само, за да не бъде тук и сега. Това, разбира се, е защитна реакция.
Освен това, ако в семейния ви род има член на семейство ви, който е бил забравен или отхвърлен (неродено дете, роднина в затвора, някой психически болен, омъжен за човек от друга религия и т.н.) и ако той не присъства в семейната ви система, рано или късно ще бъде роден някой в рода със същите проблеми като него и ще има чувството, че живее живота на друг. Тогава този човек и неговата същност също не присъстват.
Това може да се излекува чрез терапии, но също така работи и метода на присъствието. Повтаряйте си постоянно: Аз присъствам! Аз съм тук и сега! Аз те виждам! Усещам и чувствам. Забелязвайте хората до вас, забелязвайте своите действия и реакциите на околните. Присъствайте! Със своето присъствие вие ще накарате и партньора до вас да присъства! Това е най-добрият начин да го предизвикате – той да започне да осъзнава и да чувства!
Правило номер 2. Принадлежност и свобода.
Във всеки човек се бият 2 основи принципа: всеки от нас иска да има принадлежност (към семейство, националност, религия, държава, към своя мъж или жена, майка и баща и т.н.). От друга страна искаме свобода и да правим каквото искаме. Не искаме да носим отговорност за своите действия. Искаме да правим каквото ние решим и другият да се съобразява с това.
Първо е важно да осъзнаете и да приемете и двете си потребности. Жената може да каже: Аз искам да бъда жена на моя мъж. Искам да нося тази принадлежност и заедно с това ще нося и отговорност. Помнете, че отговорността винаги е споделена между вас двамата по 50%.
Мъжът може да каже: Аз приемам своите граници и уважавам границите на моята жена. Аз избирам да нося моята част от отговорността за моето семейство. И при това и двамата имаме право да се развиваме по различни начини. Като уважавате вашите разлики и граници – вие давате подкрепа един на друг. Научете повече за вашия семеен род, уважавайте го, помогнете и партньора да научи повече за своето семейство и това ще ви помогне да имате повече уважение и разбирателство по между си.
Правило номер 3. Даване и получаване.
Във всички отношения, които имаме, ние даваме и получаваме. Ако човек само дава или само получава, винаги ще има проблеми и дисбаланс. Нашите родители ни дават и ние ще връщаме това към нашите деца. Има едно уточнение – има доста хора от помагащите професии (лекари, психолози, учители, соц. работници и т.н.), които често нямат собствени деца, но те помагат на много хора и по такъв начин пак съществува баланс.
Когато давате вие имате право да помагате само, ако ви помолят, тогава вие ще знаете, че вашата помощ няма да попречи на процеса на развитие на този човек. Също така даването трябва да бъде безусловно, т.е. вие винаги даваме заради вас! Това е много важно да го помните.
Забелязвам, че за много от моите клиенти, включително и за мен, получаването е по-трудно. Това е свързано с липсата на смирение. Важно е да се научим да молим и да приемаме със смирение, да приемаме това, което човекът в момент е готов да ни даде, и да бъдем благодарни за това.
Благодарността е огромна сила. Бъдете благодарни за всичко, което имате и ще го имате повече!
Развитието в една връзка е най-красивото нещо, което можете да приживеете тук на земята. Това наистина е възможно. Само отворете сърцето си към партньора до вас. Все пак някой трябва да започне…нека това да бъдете ВИЕ!
Ако искате да научите повече за отношенията и как да изградите духовна връзка – заповядайте на тренингите Гейши-1 и Гейши -2. Когато отворите в себе си женската ви същност, чак тогава ще можете да отворите и в партньора си истинската му мъжка същност!
С любов и уважение,
Наталия Кобилкина – сексолог, семеен терапевт