1028
1658  2 мин
Защо мъжете се нуждаят от пространство в отношенията? Защо не те търсят след секс или се отдръпват, когато се влюбят? Защо се държат така, сякаш не знаят какво искат? Това са само част от въпросите, които сте ми задавали по темата. И наистина, за нас жените, мъжкият мозък понякога изглежда като пълна загадка.
Затова днес ви давам 6 истини за мъжкия мозък и психология:
1. Няма универсален модел за това как мислят мъжете. Съжалявам, но започвам с това, че няма как да сложим всички мъже под общ знаменател и да кажем те мислят ето така! Всеки човек е индивидуален и въпреки следващите точки, не трябва да забравяме, че тези негови индивидуалности също влияят на поведението му. Ако не разбирате начина, по който вашият партньор се държи, това не е, защото е мъж, а защото той не сте вие и съответно мозъкът му работи различно от вашия. Затова понякога най-правилно е просто да го попитате „Защо правиш това?“, „Защо постъпваш така?“, „Какво чувстваш към мен?“ и т.н.
2. Мъжете и жените не се различават съществено. Обществото и начинът, по който са ни възпитавали, е наложило определени очаквания – от нежния пол да са по-чувствителни, грижовни и емоционални, а от мъжете – да не изразяват толкова чувства, да са по твърди, хладнокръвни и приключенски настроени. Но това не е така! Важно е да не правите предположения за това на какво е и на какво не е способен вашият мъж въз основа на неговия пол, нито да го въвеждате в определени стереотипи. Не предполагайте как се чувства той по отношение на нещата, само защото е мъж.
3. Някои мъже се нуждаят от пространство и това не е, защото се влюбват. Има широко разпространен мит, че когато мъжът се отдръпва, това е, защото ни харесва твърде много. По-лесно е да повярвате в това, отколкото просто да признаете, че може би не се интересува толкова от вас, колкото си мислите.
4. Някои мъже се страхуват от обвързване и интимност. Наистина страшничко е да си толкова уязвим, защото когато се влюбите, има възможност да ви наранят. Затова и някои мъже инстинктивно бягат от сериозни връзки. Освен това най-новите изследвания в психологията показват, че мъжете са по-склонни да развият такъв модел на поведение, заради различията, които вече споменахме, в начина, по който момчетата и момичетата се третират в детството. С две думи мъжествеността се свързва с това да не си уязвим, а обвързването включва уязвимост.
5. Мъжете не обичат да се занимават с чувствата си. Много от мъжете, с които съм работила, споделят, че чувстват съпротива да говорят за тъга, емоционална болка, уязвимост и всякакви емоции, които биха ги определили като слаби. Затова, скъпи дами, задавайте въпроси на мъжа, които да му помогнат да се отвори и ако той в крайна сметка заговори за чувствата си – бъдете нежни и подкрепящи. Така ще го накарате да усети, че е в безопасност с вас.
6. Мъжете не знаят какво искат жените. Като всички останали, и мъжете не четат мисли. Ако не кажеш на някого какво искаш, как можеш да очакваш той да знае? Ако смятате, че партньорът ви не отговаря на вашите нужди или не ви дава нещата, които искате във връзката, говорете с него за това. Много е възможно той да разбере какви са вашите очаквания и желания. Не очаквайте от него „просто да знае“.
За всички, които искат да задълбаят в темата, така че да:
- разбират по-добре мъжа до себе си;
- са по-подкрепящи половинки;
- знаят как правилно да комуникират във връзката;
- постигат своето и да могат да му влияят;
- го мотивирате по правилен начин;
- разбирате сигналите, които той ви изпраща.
Заповядайте на „Тънкости на мъжката психология“: ТУК >
Това е обучение в 5 модула с Нина Ковальова и е част от нейната авторска система.