205
1721  2 мин
Чувствате ли се изтощени и сякаш се опитвате да помогнете на всички, да ги направите щастливи, но никой не иска да се погрижи за вас?
Може би все угаждате на хората, защото не искате да нараните чувствата им? Не искате да изглеждате груби или пък да попадате в конфликти.
Правите дадено нещо от страх или чувство за дълг?
Опитвате се да се харесате на всички?
А може би просто смятате, че ако кажете „не“ на някого, това ви прави лош човек или егоист?
Така се оказваме на партита, на които не искаме да ходим, вършим задачи, които не попадат в длъжностната ни характеристика, и се занимаваме с проблемите на роднини, които постоянно искат нещо от нас.
Ако се разпознаваш в това описание, значи имаш проблем с това да поставяш и отстояваш границите си.
Когато имаме ясни граници и се придържаме към тях, имаме повече време и енергия, които да отделим за нещата и хората, които обичаме. Отстояването на себе си и времето ви може да окаже огромно влияние върху вашето благосъстояние и удовлетворение от живота.
Искате ли да се превърнете в човек, който не се страхува да казва „не“, а напротив – прави го увереност и грациозност? Ето как:
- Определете ясно приоритетите си. Да знаете какви са вашите приоритети ще ви помогне да разберете за какво всъщност сте готови да изразходвате времето и енергията си. Ако осъзнаете, че поставяте приоритетите на другите над своите, време е да промените това.
- Комуникирайте какво за вас е приемливо и какво не. Ако хората около вас направят или кажат нещо, което прекрачва вашите граници – кажете им. Те няма как да разберат, че правят нещо грешно, ако си мълчите. Бъдете открити.
- Слушайте вътрешния си глас. Предполагам, че познавате добре онова усещане като присвиване в стомаха и може да различавате кога то означава вълнение и кога – страх. Използвайте този инстинкт, за да вземате решения – обикновено инстинктът ви е верен. Ако чувствате, че трябва да кажете „не“ на нещо или някого, не се съгласявайте, само за да не го обидите.
- Правете нещо, защото ви кара да се чувствате добре. Ако имате склонност да правите другите щастливи, направете това и за себе си. Уверете се, че отделяте време за неща, които ви носят радост. Да се грижиш за себе си не е егоизъм, а необходимост. Уважавайте това време и не го отменяйте заради чужди ангажименти, работа и т.н.
- Мек подход за отстояване на граници. Ако някой ви помоли да направите нещо, което не желаете – предложете алтернатива. Препоръчайте приятел, колега или някакъв инструмент, който може да помогне на другия човек да свърши дадената работа или да реши проблема си. Ако определен час или място за среща с приятел, не ви устройва – не се съгласявайте, а предложете други, които за вас ще бъдат удобни.
- Твърд подход за отстояване на граници. Не позволявайте на хората да ви убеждават в нещо или отказват от нещо. Може да бъдете мили, но същевременно твърди. Кажете ясно и спокойно „не“. Отсрещният човек може и първоначално да се разсърди, но в крайна сметка ще уважи решението ви.
Често причините да не можете да отстоявате границите си, са дълбоко вкоренени в психиката ви и се дължат на минали преживявания, възпитание, отношения с родители, травми. Затова и не е толкова лесно да обърнеш нещата и да се превърнеш в уверен човек, който с лекота казва „не“.
Ако искаш да работим заедно в дълбочина, заповядай на уебинара „Сепарация. Аз и моите граници“: ТУК >