95
1928  4 мин
Съвет 1: Прекарайте качествено време лице в лице.
Влюбвате се, гледайки се и чувайки се. Ако продължавате да гледате и слушате по същия начин, можете да поддържате любовния си живот в дългосрочен план. Ангажирайте се да прекарвате известно време заедно редовно. Намерете нещо, което ви харесва да правите заедно. Независимо дали е общо хоби, клас по танци, ежедневна разходка или красива сутрин заедно.
Опитайте нещо ново заедно.
Правенето на нови неща с някого може да бъде забавен начин да се свържете и да поддържате нещата интересни. Може да е нещо толкова просто, като да опитате нова ресторантска кухня или да предприемете еднодневна екскурзия до място, на което никога не сте били.
Забавлявайте се заедно.
Двойките прекарват времето си по-забавно и игриво в ранните етапи на връзката. Това игриво отношение обаче понякога може да бъде пренебрегнато. Запазването на чувство за хумор наистина може да ви помогне да намалите стреса и да се справите по-лесно с различните проблеми, които ви вълнуват.
Правете неща заедно, които са от полза за другите.
Един от най-мощните начини за свързване е съвместното съсредоточаване върху нещо, което вие и вашият партньор цените извън връзката. Доброволчеството за кауза, проект или обществена работа, която е значима и за двама ви, може да поддържа връзката свежа и интересна. Освен това може да ви запознае с нови хора и идеи, да ви предложи възможност да се изправите заедно пред нови предизвикателства и нови начини за взаимодействие помежду си. Правенето на неща в полза на другите доставя огромно удоволствие. Колкото повече помагате, толкова по-щастливи ще се чувствате като индивиди и като двойка.
Съвет 2: Останете свързани чрез комуникация.
Добрата комуникация е основна характеристика на една балансирана връзка. Когато изпитвате положителна емоционална връзка с партньора си, вие се чувствате сигурни и щастливи. Когато хората спрат да общуват добре, всичко останало спира да работи. Може да звучи опростено, но стига да общувате, обикновено можете да се справите с всички проблеми, които ви се изпречат.
Кажете на партньора си от какво имате нужда, не го карайте да гадае.
Не винаги е лесно да говорите за това, от което имате нужда. Първо, мнозина не отделят достатъчно време за мислене какво е наистина важно за тях в една връзка. Ако се познавате от дълго време, може да предположите, че вашият партньор има доста добра представа за това, което мислите и от което се нуждаете. Вашият партньор обаче не чете мислите ви.
Вземете под внимание невербалните знаци на партньора си.
Голяма част от нашата комуникация е това, което не казваме. Невербалните знаци включват зрителен контакт, тон на гласа, език на тялото и жестове. За да работи една връзка добре, всеки човек трябва да разбира невербалните знаци на партньора си.
Бъдете добър слушател.
Ако можете да се научите да слушате смислено, ще можете да създадете по-дълбока, по-силна връзка помежду си. Има голяма разлика между смисленото слушане и простото слушане. Това, че сте добър слушател, не означава, че трябва да се съгласите с партньора си или да промените мнението му. Но ще ви помогне да намерите общ език за разрешаване на конфликти.
Управлявайте стреса.
Когато сте стресирани, е по-вероятно да прибягвате до дисфункционални модели на поведение. Ако успеете да се научите бързо да управлявате стреса и да се върнете към спокойно състояние, ще помогнете да избегнете конфликти и недоразумения. Човешко е да изпитваш стрес, но постоянният, непродуктивен стрес може да унищожи връзката.
Съвет 3: Поддържайте физическия контакт жив.
Докосването е основна част от човешкото съществуване. Честото, нежно докосване – държане за ръце, прегръдка, целувка – е също много важно.
Дори ако имате голямо натоварване или малки деца, можете да поддържате физическия контакт жив, независимо дали като отидете на среща или просто отделите час в края на деня, когато можете да седнете и да говорите или да се гушкате.
Съвет 4: Научете се да давате и взимате.
Здравите взаимоотношения се основават на компромис. Въпреки това е необходима работа от всеки човек, за да се гарантира, че има разумен обмен. Осъзнайте какво е важно за вашия партньор. Научете как да разрешавате конфликти с уважение. Конфликтът е неизбежен във всяка връзка, но за да бъде тя силна, и двамата трябва да се чувстват чути. Не повдигайте стари аргументи. Вместо да гледате към миналото и да приписвате вина, фокусирайте се върху това, което можете да направите тук и сега, за да разрешите проблема. Бъдете готови да прощавате. Разрешаването на конфликт е невъзможно, ако не желаете или не можете да простите на другите.
Съвет 5: Бъдете готови за възходи и спадове.
Важно е да признаете, че във всяка връзка има възходи и спадове. Няма да сте винаги на една и съща страница. Има събития, които могат да засегнат и двамата партньори и да затруднят връзката между тях. Може да имате различни идеи относно управлението на финансите или отглеждането на деца. Различните хора се справят със стреса по различен начин и недоразуменията могат бързо да се превърнат в разочарование и гняв.
Опитът да се наложи решение може да причини още повече проблеми.
Всеки човек се справя с проблемите си по свой начин. Не забравяйте, че сте екип. Ако продължите да вървите напред заедно, можете да преминете през грубите места заедно.
Погледнете назад към ранните етапи на връзката ви.
Споделете моментите, които са ви събрали, помислете откъде сте започнали да се отдалечавате и решете как можете да работите заедно, за да възродите любовния си живот.
Бъдете отворени за промяна.
Промяната е неизбежна в живота и ще се случи, така че или я приемете, или се борете с нея. Гъвкавостта е от съществено значение за адаптиране към промяната, която настъпва във всяка връзка и ви позволява да растете заедно през добрите и лошите момент
Консултации с нашите треньори: ТУК >
Индивидуални консултации с Цветелина Кирилова: ТУК >
Автор: Цветелина Кирилова