38
711  2 мин
Стресът стана толкова масово явление, че дори не е нужно да обясняваме какво представлява. Всеки в някакъв момент от живота си го е изпитвал, а някои дори са свикнали да живеят с него като нещо нормално. Въпреки това се оказва, че причините за среса могат да бъдат различни за различните хора. Например, един човек попада в задръстване и започва да се ядосва и притеснява, докато друг ще усили музиката и няма да го сметне за кой знае какъв проблем.
Когато сме наясно какво на нас лично ни носи стрес, вероятността да се справим с него, е много по-голяма, защото знаем с какво да внимаваме.
Ето и някои от основните виновници за стреса, а вие преценете кой от тях е валиден за вас:
- В направено проучване по темата 75% от участниците потвърждават, че изпитват тревожност по отношение на парите. Финансовият стрес най-често се изразява като спорове и скандали с близки за пари, страх да видиш сметките си, вина, когато харчите пари за незначителни неща и цялостно безпокойство дали парите ще ви стигат в бъдеще.
- В момента хората прекарват много повече време на работното си място, отколкото преди 30 години, и за съжаление голям процент от тях биха определили работата си като стресираща. Много неща могат да допринесат за стреса на работното място, включително твърде много работа, несигурност дали няма да ви уволнят, неудовлетвореност от избраната професия, конфликти с шефове и колеги. Стресът в работата може да повлияе на личните взаимоотношения, психическото и физическото здраве. Освен това води до намалена креативност и инициативност, непродуктивност, увеличаване на болничните дни и чести избухвания.
- Токсични хора се крият във всички сфери на нашия живот и могат да бъдат наши роднини, партньори или приятели. Също така до стрес в отношенията може да доведат и фактори като: прекалено сте заети и не прекарвате достатъчно време заедно, проблеми с интимността и секса, липса на общуване, прекалено голям контрол, злоупотреба с алкохол или наркотици и др. Тук е моментът да се отбележи, че понякога стресът може да бъде свързан и с отношенията ни с хора в социалните мрежи.
- Родителите често се сблъскват с натоварени графици, които включват работа, домакински задължения и отглеждане на деца. Тези изисквания водят неизбежно до стрес. Той може да се прояви в: по-грубо и авторитарно отношение на родителя към детето, липса на открита комуникация, чести караници. Стресът може допълнително да се изостри ако сте самотен родител, или пък отглеждате дете, диагностицирано с поведенческо разстройство.
- Вашите лични качества и характер също влияят на нивата на стрес в живота ви. Екстровертите, например, са склонни да изпитват по-малко стрес в ежедневния живот. Перфекционистите, от друга страна, могат сами да си докарат стрес поради своите взискателни стандарти.
Дотук разбрахме какво може да ни стресира и какво бихме могли да ограничим като ситуации в живота си. Разбира се, няма как да спрем да имаме лични взаимоотношения с други хора, да спрем да ходим на работа, да се откажем да имаме деца и т.н. Затова в крайна сметка няма как да избегнем напълно стреса.
Въпросът е как можем да намалим нивата му и при попадане в стресова ситуация да излезем от нея, така че да запазим равновесие и да не се паникьосваме. Специални техники за за самопомощ при нестабилно емоционално състояние или при постоянни негативни мисли и тревожност давам на новия ми уебинар по темата: ТУК >