81
462  2 мин
Повечето от нас родителите инстинктивно схващат някои от основните златни правила за насърчаване на креативността. Ясно ни е, че детето ни ще стане по-креативно, ако му дадем картонена кутия или празен лист и пастели, вместо да му позволяваме да гледа телевизия или самите ние му рисуваме. Но в реалния свят децата настояват да гледат любимото си филмче , а в тихото им кътче непрекъснато се втурват братята и сестрите или прахосмукачката. Тук съм посочила няколко практически начини за изпълнение на „златните правила“ за насърчаване на креативността.
- Златно правило 1 : Оставете детето си да води в играта –
Въпреки че е добре да подсигурим интересни предмети и материали за игра на децата и да сме им под ръка,за да им помогнем и поиграем с тях, те ще са по-щастливи и креативни, ако им оставим време за неструктурирана игра – понякога има нужда да отстъпим и да оставим децата сами да решат какво да правят.
- Златно правило 2: Уважавайте личното му пространство
Докато работят върху нещо ново, децата имат нужда от време и лично пространство, където да грешат и да опитват нови неща, без риск някой да оценява усилията им, преди да са готови да ви покажат резултата.
- Златно правило 3: Не налагайте ненужни правила
Разбира се, правилата помагат за безопасността на децата и ги учат как да се държат внимателно и тактично. Но много родители инстинктивно налагат правила на децата, които не са строго необходими.
Например, правило потискащо креативността у детето , е да оцветява в рамките на контура. Правилото е добро, ако се опитваме да научим детето на фини двигателни умения, но ако искаме да изяви себе си и да „ мисли извън рамките“, това правило спира природната му креативност.
- Златно правило 4: Не му помагайте твърде много
Децата имат нужда да експериментират. И понякога, когато правят това „погрешно“, те откриват изненадващи, възхитителни и наистина творчески неща.
- Златно правило 5: Хвалете процеса, а не резултатите
Ако детето ви дотича при вас, размахало гордо нова рисунка или фигура, направена от конструктор, вие инстинктивно го хвалите. Полезно би било да съсредоточите похвалите върху усилието и процеса на извършване вместо да коментирате резултатите. „Например, кажете им, че наистина ви харесват цветовете, които са избрали за рисунката“.
За да насърчавате креативността на детето си и до разгърне крилете на възможностите си, вземете онлайн курса за Майки: Щастлива майка – щастливо дете!
С най-добри пожелания,
Наталия Кобилкина – сексолог, семеен терапевт
Автор: Тина Драгнева-Личева