299
808  2 мин
Преди години исках да разбера защо при едни хора всичко се случва с лекота и нещата се получават, докато при другите живота е едно страдание. Открих тогава за себе си книга на Лиз Бурбо «5 травми, които ти пречат да бъдеш себе си». Четох и не можах да повярвам колко всичко ясно и логично описано и когато разбираш механизмите, знаеш какво можеш да промениш.
Нека да видите своите травми и какво можем да променим:
1. Травма на отхвърленото дете – тя се формира, когато нас не са ни искали. Може би родителите ни не са били готови или вече са имали други деца, или някой в рода не ни е желал и тогава още в утроба ние усещаме това отхвърляне. Хора с тази травма много трудно искат и си позволяват неща, те се стараят да не натоварват никой със себе си. Често си забраняват дори да мечтаят. Те са тихи и притеснителни и вътрешно в себе си те не вярват, че заслужават. При тези хора има нарушено базовото доверие към света.
2. Травми на изоставянето – формира се, когато майка изоставя детето. Може да има починали родители в рано детство, може да има развод или се появява друго дете, може ако майка е принудена да работи и не може да е до своето дете да бъде първата година. Тогава хора с тази травма трудно се обвързват и изграждат близост. Все едно вътрешно казват: когато аз имах нужда от вас – вие не сте били до мен, а сега аз нямам нужда от вас. Често това са. оста успешни хора в кариера, защото там се доказват, но при това крайно трудно изграждат истински дълбоки отношения.
3. Травма на мазохист – тя се формира, ако в семейството има насилие и тормоз както психически, така и физически. Често тук са много критични майки и обвиняващи децата за всички трудности. Децата след това не могат да пораснат и да имат високо самочувствие, често те попадат в позиция за жертва и не знаят как да реализират своята мисия.
4. Травма на предателство – тя се появява, когато когато децата са израснали с двойни стандарти и в семейство има предателство, изневери, лъжи и децата усещат, че няма ясни правила и стандарти. После тези хора искат да контролират и не могат да се доверят на другите. Често те самите стават хора, които лъжат, не умеят да бъдат моногамни, с тази травма хора стават мошеници и лъжци.
5. Травма на скованост – тези хора израснаха в много тесни граници, че трябва да правиш само по този начин и никой друг. Майки често страдат от чувство на перфектност и го предават на децата. Тези хора бавно действат и не си позволяват по-смели крачки, докато не са убедени, че ще се справят много добре. Това води до прекалена тревожност – че не са достатъчно добри.
Това е много кратко описание на травмите. Можем да имаме 5 травми едновременно, може някой да провокира конкретна травма в нас. Идеята е да разберем каква травма на момента е доминираща в нас. Как сме я получили и как можем да я преодолеем. Лошата новина – травмата сама по себе си не се лекува и важно да положиш терапия за да имаш промяна.
Вземи курс с Лиз Бурбо “5 травми” тук>>
С най-добри пожелания,
Наталия Кобилкина – сексолог, семеен терапевт