51
485  2 мин
За съжаление много хора не търсят помощ при появата на проблем. Вместо да се обърнат към психолог, те замитат проблема под килима с аргументите:
• „Нямам проблем.“, „Нищо ми няма, всичко е наред“ или „Нямам нужда от помощ.“ (отричане на истината)
• Ще се справя сам/а. (неспособност да признаем, че понякога сме слаби и без контрол върху събитията)
• Да не съм луд/а, че да ходя на психолог! (страх и предразсъдъци)
• Срамувам се да споделя лични неща с чужд човек. (страх от отхвърляне – какво ще си помислят другите за мен)
Резултатът е, че проблемът се задълбочава и в крайна сметка човекът стига до кабинета на психолога, но вече със сериозни зависимости и разстройства, които се нуждаят от много по-дълга и дълбока терапия.
Тук искам да кажа две много важни неща:
• Психичното здраве влияе и на физическото ни здраве.
• Да бъдеш психично здрав не означава, че си щастлив през цялото време.
Какво, обаче, означава да си психично здрав:
- Наясно си с емоциите и реакциите си. Забележи какво в живота те прави тъжен, разочарован или ядосан. Опитай се да обърнеш внимание или да промениш тези неща.
- Изразяваш чувствата си по подходящ начин. Казвай на близките си хора, когато тяхно действие или думи те е притеснило или наранило. Задържането на тъгата или гнева вътре в себе си само добавя стрес. А това води само до проблеми във взаимоотношенията.
- Мислиш, преди да действаш. Дай си време да помислиш и да се успокоиш, преди да кажеш или направиш нещо, за което може да съжаляваш на по-късен етап.
- Управляваш стреса. Научи някои методи за релаксация, за да се справяш със стреса. Например, дълбоко дишане, медитация, упражнения.
- Имаш баланс. Намери здравословен баланс между работа и забавление, както и между активност и почивка. Отдели си време за нещата, които ти харесват.
- Грижиш се за физическото си здраве. Упражнявай се редовно, храни се здравословно и се наспивай. Не злоупотребявай с наркотици, цигари или алкохол.
- Комуникираш с други хора. Хората имаме нужда да се срещаме и да имаме връзки с други хора, ние сме социални същества.
- Имаш цел и смисъл. Разбери какво е важно за теб в живота и се съсредоточи върху него – работа, семейство, доброволчество или нещо друго. Прекарвай времето си, правейки това, което ти се струва смислено.
Може би осъзнаваш, че имаш проблем?
Може би усещаш, че имаш зависимост към нещо или се намираш в токсични връзки?
Може би четейки тази статия, вече знаеш, че имаш какво да подобриш в своето психично здраве?
Ако да, заповядай в „Академия за зависимости и психично здраве“ с мен, Наталия Кобилкина, и Нина Ковальова! Академията е подходяща както за хора, които искат да се справят с личен проблем, така и за онези, които искат да се научат как да помагат и да лекуват хора със зависимости.