180
430  2 мин
Самотата обикновено се разглежда като резултат от изолация, отхвърляне или изоставяне. Въпреки това, хората често се чувстват самотни, дори сред много хора, или от друга страна се чувстват доволни, когато са сами.
Чувството за самота може да попречи на намирането на приятели и запознанството с нови хора. Да живееш сам има тенденция да се превръща в навик или дори във фобия, точно като тревожността и гнева.
Всичко, което трябва да направите, е да се борите!
По-долу са дадени някои начини, по които можете да се справите с чувството на самота и въздействието, което то оказва върху психиката и здравето ви.
1) Смехът е вашето оръжие срещу самотата
Дори ако трябва да се преструвате. Експериментирайте с различни усмивки. Представете си, че се опитвате с изражението си да разсмеете бебе или че репетирате в огледалото за прослушване. Ако успеете да се усмихнете в социалния си живот, вероятно ще привлечете повече хора около себе си.
2) Достигнете до други хора.
По телефона, текстово съобщение или в онлайн чат стаи. Когато говорите за първи път с някого, не се поддавайте на изкушението да изразите тъгата, която може да изпитвате. Подгответе се, като което сте благодарни, без значение колко е тривиално. Благодарността за по-малките неща в живота може да отвори вратата към взаимното оценяване.
3) Важно е да проявявате състрадание
Не е трудно да намерите човек с история, която да ви накара да почувствате състрадание. Колкото повече познавате другия човек, толкова по-лесно е да разберете неговите нужди и болка. Важно е да отделяте време за другите. Самотата може да се превърне в навик, ако останете неактивни. Независимо как се чувствате, трябва да действате решително.
В много случаи самотата е избор и когато този избор започне да ни тежи е нужно да си дадем времето и правото да вземем осъзнато решение,какво точно искаме за себе си тук и сега.
Индивидуални консултации с Цветелина Кирилова: ТУК >
Автор:Цветелина Кирилова