62
2299  3 мин
Хората често се поставят в неудобни ситуации поради страха си. Колко пъти сме се оказвали пред избор между “да” или “не”, без да знаем какво да отговорим? Или сме знаели, но не сме имали смелостта да изразим това, което наистина искаме? Не са малко случаите, когато заменяме “не” с “да” от срам. И там, където искаме да изразим отказ, накрая правим точно обратното. Основната причина за това е свързана с чувството на неудобство или страх. Вярваме, че ако дадем отрицателен отговор на въпрос, който и да е събеседникът ни, независимо дали е партньор или колега, ще реагира, като се отдалечи. В съзнанието ни е запечатано, че ако се осмелим да кажем “не”, може да пропуснем нещо важно. Или може просто да разстроим другия човек или да го разочароваме. Затова предпочитаме да заменим “не” с “да”, дори и да не го чувстваме. Това се случва и за да не изпитаме неудобството, което следва след отказ.
Всъщност това е начин да бъдеш обичан, да се чувстваш нужен и важен. Когато сме се научили да отстъпваме, за да се харесаме на другите, ние всъщност избираме да навредим на себе си. Защото се насилваме да правим нещо, което много добре знаем, че не искаме. И всичко това се случва, за да не се смути другият или да не го извадим от графика му, ставаме един вид удобни за околните. Всеки път избираме другите и как ще ги удовлетворим, за да не ни отхвърлят. Защото сме кодирали в себе си, че снизхождението е пряко свързано с получаването на любов и приемане. А това, освен че е грешно, е вредно за нашето самочувствие и самоуважение. Отхвърлянето на собственото ни желание може да има само негативни последици. Трябва да се замислим и да осъзнаем, че отхвърлянето не е достатъчна причина за „да“, което не чувстваме. Следователно ние се програмираме да се учим в това, вместо постоянно да се поддаваме на всичко, което се появява в живота ни и е решение на другите. Защото по този начин стигаме дотам, че поставяме живота на някой друг на първо място, а себе си някъде назад . Не е лошо да се поставят граници, необходимо е! Както е човешко да искаме да бъдем добри партньори, привлекателни любовници, добри родители или добри деца на родителите си, добри служители или мили шефове, но не и с тревогата от самотата, в случай че не сме „послушни“.
Разбирането на това откритие ще ни помогне да сложим край на този навик. Трябва да поставим себе си на първо място, нашите желания, без да се страхуваме от евентуално бягство на другите от живота ни, защото не следваме техните желания. В крайна сметка, ако някой е недоволен от нашите “не”- та, той не е в състояние да уважава нашите граници като цяло. Всичко, от което се нуждаем, е да обясним защо не го искаме. Може би предложението не отговаря на графика ни, ако кажем „да“, изоставаме с нещо друго или просто не сме в настроение. Затова дължим преди всичко на себе си да намерим смелостта и да избираме своето „не“ всеки път. Това, което наистина желаем без колебание или вина. Само така ще можем да уважаваме себе си и другите. И ако това е причината да си тръгнат, да ги пуснем с лекота и да им пожелаем – успех.
Аз съм Цветелина Кирилова и можеш да запишеш час за лична консултация с мен, разбери повече за това с какво мога да ти бъда полезна: ТУК >
или вижте моята нова програма – Колелото на живота + цветотерапия: ТУК >
Ако се колебаеш кой треньор е подходящ за теб, можеш да запишеш 15-минутна безплатна консултация с нашите треньори и да намериш твоя човек: ТУК >
Автор: Цветелина Кирилова