84
426  3 мин
Кой от нас поне веднъж в живота си е претърпявал провал и си е мислил, че животът никога вече няма да бъде същия като преди? Въпреки, че всички сме наясно, че без провал няма израстване, защо толкова трудно преживяваме провала? Как би било правилно за нас да го приемем?
Как да превърнем провала в наш успех?
Нека да разгледаме какво ние наричаме провал и какви чувства изпитваме към него.
Обикновено за нас провалът е нереализираните очаквания в някаква сфера от живота (работа, връзки и т.н.).
Често в този момент ние се чувстваме като в задънена улица и имаме чувството, че колкото повече се борим с това, толкова по-зле се чувстваме. Как да се справяме с провала?
Признай си – “Провалил/а съм се”.
Кажи го няколко пъти и си позволи да усетиш всички чувства, които идват в този момент. Усети къде точно в твоето тяло се ражда това усещане – корема, гърлото, сърцето?
Например, чувството на страх и тъга се усещат като стягане в гърдите и свиване на цялото тяло.
Погледни към миналото си.
Спомни си кога за първи път си усещал/а тези чувства. От къде идват те? Това в твоето детство ли се е случило? Къде точно и кой е предизвикал в теб тези чувства? Спомни си поне 3-4 спомена, когато си имал/а тези усещания като монаваш през събитията на целия си живот. Запиши с няколко думи всяка ситуация.
Например, когато бях на 4 г. баба ми почина. Когато бях на 5 г. се роди сестрата ми и не ми стигаше вниманието на мама и т.н.
Определи нуждите си.
Виж себе си като дете с тези чувства и усети от какво е имало нужда тогава това дете във всички случки, които ти изплуват? Може би си искал/а малко повече любов, нежност, гушкане, приемане или нещо друго?
Например, 1 случка – детето имаше нужда някой да го гушка. Случка 2 – детето имаше нужда да се чувства важно и значимо.
Дай си необходимото.
Отиди мислено там при малкото дете и със затворени очи си спомни за всяка случка, в която нещо му е липсвало. Подари му това, от което то е имало нужда и виж как се чувства детето в теб, когато получава твоята подкрепа.
Например, прегърни това 4-годишно момиче/момче и кажи, че ти винаги ще бъдеш до нея/него и т.н. Запиши всичките си нужди и ги подари на сегашното си аз.
Виж ползите.
Всеки провал носи в себе си уникални знания. Често по-малъкият провал ни помага да избягаме от големите. Намери поне 5 ползи от този провал. Например, бракът ми се провали, но сега ставам свободен/а за нови партньори. Имам повече време за себе си и всичките си хобита, за които отдавна си мечтая и т.н.
Действай.
Определи какво искаш конкретно да направиш и с кого искаш да поговориш, и да помолиш за съвет, помощ, подкрепа.
Пример: искам да поговоря с майка си и да й споделя, че имам нужда от подкрепа. Ще си довърша ремонта и ще отида на курс за личностно израстване.
Спри да се самосъжаляваш и поеми своята част от отговорността.
Признай си честно, че ти сам/а със своите действия си направил/а тази ситуация и си наясно с това. Бъди болезнено откровен/а със себе си, без да се осъждаш.
Например: видях, че този мъж беше агресивен със своята бивша жена и майка си, и не исках да вярвам, че той може да бъде агресивен и към мен. Лъгах себе си, защото истината не ми харесва и се налага да си търся нов партньор, а не ми се занимава с това.
Намери нещо забавно в цялата работа.
Научи се да се смееш над себе си, това е важен талант!
Намери ключовата дума, която те кара да изпитваш енергия и да действаш пак.
Например, “браво”,“да”, “супер”, “напред”,и започни да я казваш, без да спираш като усещаш как тя завихря енергията в теб. Представи си това, за което мечтаеш – как то се случва с теб и направи скок в своята новата реалност! Прави така, докато не започнеш да изпитваш радост и желание да действаш!
Как успешно да развиеш тези навици? Виж ТУК!
С най-добри пожелания,
Наталия Кобилкина – сексолог, семеен терапевт