108
680  2 мин
Чувала съм какви ли не истории от клиенти. Например, двойки, които тайничко проверяват съобщенията си един на друг – с кого си пише, какво и т.н. Или пък хора с почти никакви приятели и социален живот, защото се страхуват да се открият и да споделят. Ами ако някой издаде тайните ми или ги използва срещу мен?
Спомням си една жена, която дойде на консултация, понеже буквално не можеше да мисли за нищо друго, освен какво прави мъжът ѝ на работа. Дали не се сваля с някоя колежка? Дали не ѝ изневерява?
Да живееш без доверие е истински кошмар. А липсата на доверие в една връзка малко по малко я руши. Запомнете, че да си вярвате един на друг, е основата на вашите отношения!
Тук може би някои от вас ще кажат, че има хора, които не заслужават доверие. Така е, наистина има такива хора.
Тогава как да разберем, че на нашият партньор може да му се вярва:
- Открити разговори – Когато усещате, че партньорът ви е откровен с вас и сваля бдителността си пред вас, споделяйки своите страхове и тайни.
- Признава грешките си.
- Финансова прозрачност – Когато не крие своите финанси, а говори спокойно за тях.
- Приоритет – За него или нея вие сте приоритет, вашите нужди и интереси са важни.
- Зрителен контакт – Най-лесно можем да хванем, че някой ни лъже или не е докрай честен с нас, когато избягва зрителен контакт или погледът му е неспокоен, често отмествайки се от лицето ни.
- Физическа интимност – Тук не става дума за секс, а по-скоро за малки жестове, като да те държи за ръка (дори и пред други хора), нежна прегръдка, целувка за добро утро.
- Спокойно ви дава телефона си или го оставя отключен и излиза от стаята.
- Последователност – Когато не дава празни обещания или обещания, които са много трудни за изпълнение.
Как да изградим доверие във връзката:
- Заслужете доверие – Доверието в отношенията започва първо от нас самите. Ние, с нашите мисли, думи и действия трябва да заслужим доверието на партньора. Дръжте се така, както искате другият да се държи във връзката.
- Комуникирайте прозрачно – Когато нещо ви притеснява или пък се чувствате наранени, споделете го открито. Така партньорът ще знае, че нещо не е наред – може би ще ви обясни и успокои, а може би ще намерите решение заедно.
- Признавайте си грешките и прощавайте – Когато направите грешка, признайте я. Така другият човек ще има повече доверие във вас. Също бъдете готови да прощавате, за да може да предразположите партньора също да си признае, когато сгреши. Научете се да казвате думичките „Извинявай“ и „Прощавам ти“.
- Разрешавайте конфликтите – Честа грешка е при конфликт, двойката да го „замита под килима“ и така проблемите се натрупват, докато накрая вече не можем да се правим, че не съществуват и те буквално избухват като бомба със закъснител. Затова е важно да ги разрешавате навреме.
- Подкрепяйте се – Подкрепяйте мечтите на другия, следете за неговите нужди и интереси. Покажете му, че те значат много за вас. Помагайте им, когато имат нужда от вас.
Нека заедно направим едно пътуване, в края на което ще открием доверието – към себе си, към другите, към Вселената. Каня ви на Онлайн Терапевтична група: Отключване на доверие