5 ПРИЧИНИ ЗАЩО НЕ ТРЯБВА ДА ОСТАВИМ ОБЩЕСТВОТО ДА ОПРЕДЕЛЯ КАК СЕ ЧУВСТВАМЕ
Продължи
47
388  4 мин
Усещането за стойност е в основата на почти всичко, което се случва в нашия живот. Отразява се върху начина, по който се отнасяме с другите и със себе си, на това как се крием от живота или се впускаме в него, как се преструваме на слаби или оказваме несъразмерна над другите сила. В името на това да се чувстваме значими, често предаваме нашите ценности и самите себе си. Загубата на чувството на принадлежност просто изглежда твърде рискована в сравнение с това да се вслушаме в своята вътрешна истина. Защо не трябва да оставим обществото да определя как се чувстваме?
1. Когато външното се превърне в компас за моята собствена ценност.
Външните комплименти и внимание компенсират нашето вътрешно чувство за стойност. Повечето моменти, в които се чувстваме ценни, произлизат отвън, от нечия възхвала, не толкова от вродено разбиране за собствената ни стойност. Когато обаче поглеждаме извън нас в търсене на стойност, ние предаваме себе си, плащайки високата цена на посредствеността. Ние сме постоянно предизвиквани да избираме между външни и вътрешни сили, за да утвърдим своето себеуважение. Самоуважение, любов към себе си и вяра в нашата изначална добрина се борят с чувствата на социална тревожност и срам, страх от изключване, израз на потискания гняв. Именно нуждата да принадлежим е движещата сила зад склонността да се поддаваме на тези влияния.
Животът ни предоставя много върхове на успех и долини на провал. В тези долини срещаме смут, изолация, срам и вина. Как тогава да запазим усещането си за стойност, особено когато сме несигурни? Когато изпитваме вина и срам, изглежда почти невъзможно да възстановим своята невинност и да си дадем шанс да започнем отначало.
Срамът и вината създават мощна динамика на самонаказване, засилвайки безкрайния цикъл на избиране на грешния път към щастие и „здравословно” самочувствие. Краен пример е борбата на осъдения престъпник. След като човек наруши съществено правило, мнението ни за него се променя. Той вече се движи от другата страна на барикадата, тъмната страна, дори това което е направил някога да е епизодично неправилно решение. Човек остава белязан до живот с този лош избор. Оттам възможностите за връщане към нормалността са ограничени.
Но тази динамика се отнася за всички ни. Когато се проваляме или виждаме другите да го правят, сякаш надвисва сянка, и става дори по-трудно да продължим. Ние се борим да си простим и да си спомним онази най-добра част в нас, сега дълбоко заровена под провала. Независимо от провалите, наше неотменимо право е да бъдем тук, дори когато сме изключени от определени части от обществото, задето сме нарушили техни норми, правила или ценности.
2. Кажи ми кого трябва да съм, за да бъда значим.
Нашето чувство за стойност е загубено в детството през преживявания, които могат да са усетени като отхвърляне на това кои сме. Това е особено болезнено, когато сме сравнявани с другите и ни е казано, че не сме добри колкото тях. Получилата се вътрешна борба е израз на усещането, че не сме били достатъчно добри – което продължава да се отразява върху личността ни.
В пътя на установяване на стойност, не може да има принципи или идеологии. Те могат само да ограничат разбирането ни за сложността на тази тема. Това, от което наистина се нуждаем, е дълбоко разбиране на човечността и как тя се загубва по пътя, а да постигнем това е огромно начинание.
3. Действителната стойност е в простотата.
Истинската стойност е в това да си позволим да принадлежим към нещо, което е по-голямо и не се ограничава в семейни ценности, култура или религия. Когато стойността се основава на това да сме изключителни, тя не е действителна. Когато се поставяме по-ниско или по-високо, истинското чувство за стойност не се проявява. Всъщност, трябва да разбираме простотата, а не усещането за специалност. По ирония на съдбата, точно желанието да бъдем „специални” ни пречи да усетим своята ценност.
Интересно е, че „Аз-ът” е съвсем прост. Макар социалните норми да осъждат и отхвърлят простотата, ние ставаме недостойни именно чрез безкрайните усилия да бъдем „някого”, за да ни забележат. Вместо да бъдем наистина себе си, ние се учим да сме праведни и морални, подхранвайки ценности, основани на чужди преживявания, вместо да вярваме в нашите собствени. Учим се да подчертаваме тяло и външен вид, пренебрегвайки същността си. Този подход към живота ни кара да налагаме сила над хората и света около нас. Това се проявява в безбройни форми, нарушавайки чувството ни за реалност, карайки ни да вярваме че имаме контрол над нещата.
4. Да намериш отново своето темпо.
Истинско усещане за стойност може да настъпи, когато сме в настоящето – когато присъстваме тук и сега. Това означава да си позволим да се движим с наше собствено темпо, макар и мнозина да приемат друг да определя тяхната скорост. Ние се движим най-вече според темпото на другите, забравили своето собствено. Да „разполагаме със себе си” изисква време и практика. Границите и естествените потребности, които носим, са важни основи за разгръщането на този процес.
5. Търпеливо да задълбочаваме нашето разбиране за простота.
По пътеката, в която придобиваме нашето истинско чувство за стойност, ние трябва да се учим на смирение. Онова смирение, което приема човешката природа и позволява на съмненията или провалите, така и на моментите на величие, да се проявяват. Смирение, което приема нашата тъмна страна като част от противопоставянето със сложността на живота. Смирение, което приема ограниченията на нашите тяло и ум. И най-вече, нуждаем се от търпение.
от Милан Кармели
За да си уверен в себе си и се чувстваш добре в своето Аз, вземи Маратон „Гейши 1 – Прераждане” Трансформация за 21 дни!