157
523  3 мин
Нека започнем като обясним ролята на човешкия мозък във взаимоотношенията. Сигурно сте чували, че мозъкът има две половини – лява и дясна. Лявата половина най-общо отговаря за мисленето и логиката, дясната – за чувствата. Двете половини са съединени от връзка, наречена Корпус калозум.
При мъжете този корпус е по-малък, докато при жените е по-голям. Резултатът е, че нежният пол може да мисли и да изпитва чувства едновременно, докато силният всъщност не е способен на това. Най-добрият пример в случая е как двата пола общуват с деца. За жените е по-лесно да се погрижат адекватно за нуждите на малко дете (мислене: какво трябва да направя за него), защото те веднага усещат емоционална връзка с хлапето (чувстване: толкова е миличко, направо ме разтапя).
За мъжете, чийто Корпус калозум е по-малък, е много трудно да чувстват, докато мислят. Във времената на първобитните хора, това е било много полезно за мъжете. Когато те са се борели за живота си, са имали възможност да изключват чувствата си (страх, ужас, паника) и да бързо да съобразяват как да реагират.
Но какво означава тази мъжка „особеност” за близките връзки? Когато възникне спор, мъжът веднага го възприема като ситуация, в която се изисква мислене и съответните агресивни действия. На някакво дълбоко ниво той е програмиран да възприема спора като идентичен на моментите, когато пещерни мечки са нападали прародителите му. Щом превключи на умствената си програма за спор, мъжът изключва чувствата си и навлиза в позната територия. Затова всеки път, когато една жена напада мъжа си словесно и иска да спори, тя попада на територия, която той познава много по-добре. Това не значи, че жените по принцип не могат да спорят или че е неспособни да се защитят.
Аргументът ми обаче е, че когато жената се кара с мъжа си, има само два основни начина, по които той е способен да реагира. Може да се предаде и да се затвори в черупката си или да започне да се състезава с нея с едничката мисъл да спечели. Резултатът и в двата случая е, че тя ще бъде НАРАНЕНА и че ще последва болка и за двамата партньори.
Когато казвам, че жената трябва да избягва да спори и да се конкурира с мъжа, нямам предвид, че тя трябва да заобикаля конфликтите във връзката. Моля разберете това добре, защото е от изключителна важност. Конфликтите са НЕИЗБЕЖНА И ВСЪЩНОСТ ЗДРАВОСЛОВНА ЧАСТ ОТ ВСЯКА ВРЪЗКА. Каквото и да правите в отношенията ви с мъжа до вас винаги ще има конфликти. И слава богу, защото ако, като жена, успеете да се справите с тях по адекватен начин, мъжът ви ще ви обожава. Господата ценят като зеницата на очите си жените, които знаят как да отстояват правата си, но го правят елегантно!
НАЙ-ГРЕШНОТО НЕЩО, което можете да правите в една връзка, Е ДА ИЗБЯГВАТЕ КОНФЛИКТИТЕ. Но конфликтът и спорът са две различни неща. Конфликтът е да имаш разногласие с някого, а спорът е форма за разрешаване на това това разногласие. Затова е възможно да имате конфликт с някого и да не спорите с него. От друга страна е съвсем невъзможно да спорите с мъжа и това да не доведе до конфликт с него. Мъжете могат да разрешават добре конфликтите, но със споровете се справят много зле.
Може би искате да знаете какво точно представлява спорът? Всички спорове имат една обща характеристика: при тях нито една от страните няма чувството, че другата страна я чува. Така се започва преливане от пусто в празно с ескалиране на гнева. Затова ви съветвам: ако искате хармоничен живот с мъжа до вас, заместете спора с друг начин за разрешаване на конфликти.
От Милена Динкова
За да намалите конфликтите и споровете, вземете онлайн курса: 5 тайни за успешни отношения!
С най-добри пожелания,
Наталия Кобилкина – сексолог, семеен терапевт