162
650  2 мин
Когато говоря за „връзка“, имам предвид не само личните взаимоотношения, но и всякакви други – бизнес, приятелство, семейство и т.н.
А какво всъщност е зависимостта? Това е прехвърляне на отговорността за нашето вътрешно състояние върху нещо външно.
Какви могат да бъдат зависимостите във взаимоотношенията и как да ги разпознаем?
- Объркана отговорност.В здравословната връзка всеки е отговорен за собственото си състояние и задоволяването на своите нужди (материални, емоционални и екзистенциални).В зависимата връзка отговорността е объркана. Искаме някой да поеме отговорност за нашата безопасност, материално благополучие и щастие. Или самите ние сме склонни да поемаме прекомерна отговорност за другия.
- Неясни граници. В здравословната връзка ние сме чувствителни към психологическите и физическите граници на партньора си и сме в състояние да отстояваме своите граници. Например,в сексуалните отношения можем да казваме „не“, ако партньорът предлага нещо, което не ни устройва. Или в бизнеса това е способността ни да защитаваме гледната си точка. В зависимата връзка неразграничаваме къде свършва нашата територия и започва територията на друг човек. Или жертваме своите нужди и независимост и губим способността да казваме „не“, или ние самитевсе по-често нарушаваме границите на друго лице и го лишаваме от правото на независимост.
- Йерархия на ролите. В една здрава връзка те са изградени на равни начала, от позицията „възрастен – възрастен“. В зависимата връзка възниква поляризация. Ролите дете-родител са включени в нас – единият от партньорите влиза в ролята на беззащитно и слабо дете, вторият става силен, грижовен възрастен.
- Изкривена комуникация и липса на изразяване на емоции. В здравословната връзка партньорите са свободни да говорят помежду си за емоционалните си реакции, а общуването е пряко, открито и честно. В зависимата връзка емоциите се потискат. Забранено или опасно е да говорите за истинските си реакции. Честният разговор за чувствата и преживяванията се възприема като невъзможен или неприемлив. Ние не казваме това, което всъщност чувстваме, не заявяваме директно нуждите си, така че можем само да манипулираме партньора си, опитвайки се да го „доведем“ до желаното решение или поведение.
- Травматизирана идентичност. В една здрава връзка получаваме подкрепа, внимание и приемане. В зависимата връзка сме възприемани като слаби, непривлекателни, некомпетентни и неспособни и в резултат на тование самите започваме да се възприемаме по този начин.
- Изолиране. Здравословната връзка хармонично се вписва в живота ни и не ни изолира от другите хора. В зависимата връзка ние губим способността да намираме и получаваме подкрепа извън връзката. Постепенно контактите ни с други хора се свеждат до минимум, подкрепящото семейство, приятелствата и професионалните връзки се унищожават и ние се оказваме в изолация. Така хората, които биха могли да ни подкрепят, изчезват от живота ни.
- Страх от излизане от връзка. При здравословна връзка ние се чувстваме свободни да я прекратим. Единствената причина да продължим да оставаме в тези отношения, е, защото се чувстваме добре в тях и ние самите искаме те да продължат. В зависимата връзка се чувстваме зле, но не се чувстваме свободни да я прекратим. Например, защото другият няма да може да се справи без нас или самите ние се страхуваме, че извън връзката няма да можем да оцелеем и да се справим с живота.
Дали имате зависими връзки?
Как да преодолеем страховете си, които ни карат да бъдем зависими?
Как да преодолеем детските травми?
Можем ли отново да заживеем в любов, приемане и свобода?
Всичко това ще разберете от „Дълбока терапия на зависимости“ с Нина Ковальова (един от водещите психолози в Русия). Това е двудневен онлайн курс във ВИП група на 17-18 Април. Включи се ТУК!