373
704  2 мин
Обикновено в ежедневието обичаме да наричаме „невротици“ хората, които са напрегнати, притесняват се дори за най-дребните неща, емоционално нестабилни са и понякога бързо избухват.
Неврозата се дефинира като психично заболяване, което води до високи нива на тревожност, необосновани страхове и поведение, както и нужда от повтаряне на действия без причина.
Чували ли сте по свой адрес „Много си нервен/нервна.“ или „Този/тази е голям невротик/невротичка“? Може би сте се питали защо го казват и дали наистина не е вярно?
Ето няколко признака на неврозата:
• Чувствате постоянна тревожност, придружена от прекомерно притеснение. Постоянно мислите за това, което казвате, как хората го приемат и какво въздействие ще има в бъдеще.
• Самочувствието ви е ниско: вие се съмнявате в себе си и в собствените си способности. Може дори да сте депресирани поради неспособността си да се изразявате и да бъдете себе си.
• Известни сте със своите промени в настроението.
• Вие сте свръхчувствителни и не можете да контролирате емоциите си.
• Най-използваната дума от вас е „трябва“: нещата, които трябва да правите, и очакванията, които имате към другите.
• Перфекционисти сте, но често се самокритикувате и сте разочаровани от себе си, защото не успявате да постигнете желания перфектен резултат.
• Може да сте обсебени във взаимоотношенията си, независимо дали с приятели, семейство или романтични партньори. Случва ви се да прекарвате часове в препрочитане на текстови съобщения, за да интерпретирате какво наистина е имал предвид другият.
• Тревожите се за здравето си и често имате главоболие или стомашни проблеми с неясни причини, които лекарите не могат да определят съвсем точно.
Какви са първопричините за неврозата?
Обикновено всичко започва в детството и от това, че вашите нужди не са били удовлетворени по правилния начин. Може би родителите са били погълнати от собствения си свят или пък са били твърде критични, непоследователни, прекалено снизходителни. Детето не се чувства чуто и не може да изрази истинското си аз, като така расте без вътрешно усещане за сигурност и принадлежност. Вместо това се развива тревожност и несигурност.
Как помага терапията при неврозата?
Чрез терапията порасналото дете, превърнало се в невротичен възрастен, започва да разкъсва защитите, които е изградило към света. Осъзнава, че той не е толкова страшно място и се осмелява да се свързва с другите хора. На по-късен етап успява да развие своята творческа и позитивна страна и да се свърже с истинското си аз.
За да помогнем на максимално много хора да се справят с постоянната тревожност, ниското самочувствие и свръхчувствителност, аз и Нина Ковальова създадохме изцяло онлайн „Академия за зависимости и психично здраве“. Тази академия е подходяща и за хора, които искат да помагат на свои близки с подобен проблем или да станат терапевти по изчистване на зависимости.