38
2018  < 1 мин
Неотдавнашното откритие на швейцарски учени, че травмата може да се предаде генетично, предизвика нова вълна от дебати по тази тема.
Под ръководството на френския генетик Изабел Мансуи група швейцарски генетици проведоха експеримент, при който мишките постоянно бяха подлагани на различни тестове, а след това техните потомци бяха изследвани за стрес. И резултатите бяха изненадващи: потомството на ранените мишки имаше по-високи нива на тревожност и депресия, отколкото може да се очаква. Учените са успели да открият определени молекули – miRNAs – в спeрмaтa на стресирани родители, които вероятно влияят на излагането на стрес на техните потомци.
По-силна ли е психологията от биологията?
Независимо дали резултатите от изследването на Изабел Мансуй за генетично предаване на травма от поколение на поколение се окажат верни, ясно е, че корените на този проблем се крият в нашата психика. И това е много положителният ключ, който ще ни помогне да избегнем това „вредно наследство“.
Защо ви казвам всичко това? Защото искам да разберете колко сериозно последици нанася стреса върху нашия живот, пагубни.
По темата как да се справим със стреса ще говорим на 20 март от 18ч с Д-р Олга Дуварова – лекар, невролог, остеопат, психолог, психотерапевт по метода на Символ драмата.
99% процента от хората в България са изложени на всекидневен стрес, време е да вземете мерки, докато не е станало късно.
Повече за курса вижте: ТУК >