421
1042  2 мин
Усещаш силно вътрешно желание да помагаш на другите. Много често ти казват, че даваш добри и смислени съвети, че можеш да изслушваш. Близките понякога дори те наричаш „техния ангел“. Не знаеш защо, нито как, но все по-ясно виждаш, че твоята мисия е да бъдеш треньор по личностно развитие.
Но след осъзнаването идват и въпросът – как се става треньор.
Като човек с много години опит в сферата, съм се сблъскала с различни ситуации и съм научила много неща. Затова и нашите участници в различните потоци на „Академия за треньори“ са ми казвали: „Наталия, защо никой не ни е казвал това? Ти ни спестяваш толкова изгубено време, нерви и енергия! Сега вече знаем какво трябва да правим и откъде да започнем!“.
Днес съм решила да споделя и с всички вас основните 5 стъпки, за да стане един човек треньор по личностно развитие:
- Опознайте себе си. Започнете от това да погледнете обективно на самите себе си и да прецените дали личните ви качества съвпадат с тези, необходими за професията треньор:
– да сте опитни слушатели;
– да имате любопитство към живота и човешката психика и поведение;
– да можете да комуникирате добре;
– да сте съпричастни;
– да умеете да задавате въпроси;
– да сте интуитивни;
– да изпитвате истинска любов към това да помагате на другите;
Ако прецените, че някои от тези качества не са достатъчно силни, постарайте се да ги развиете. - Преработете личните си травми. Колкото и силно желание да имате да помагате, не е редно да започвате практика като треньор по личностно развитие преди самите вие да преминете през психотерапия. Ако го направите, ползите ще са не само за вашите клиенти, но и за самите вас – ще видите как отношенията ви ще се подобрят, а професионалната реализация ще стане много по-лесна.
- Определете вашата ниша. Определете в какво сте наистина добри и имате най-много опит, а след това се позиционирайте като специалист в тази ниша. Така ще имате много по-ясно маркетингово послание и много по-бързо вашите последователи ще се превърнат във ваши клиенти. Може да се позиционирате като: треньор по взаимоотношения, треньор за здравословен начин на живот (хранене или спорт), треньор за кариерно развитие, бизнес треньор, треньор за родители и т.н.
- Обучение и сертифициране. Въпреки че не всички треньори по личностно развитие имат нужното обучение, аз ви препоръчвам вие да не тръгвате по този път. Ако искате да превърнете треньорството в кариера, то отделете време, за да преминете през различни обучения и да почерпите от опита на успешни лектори.
- Подготовка за стартиране на бизнеса. На пазара има много професионалисти и добри треньори по личностно развитие, но въпреки квалификацията и уменията си, те нямат достатъчно работа и клиенти. За да НЕ стане това с вас, усвоете някои умения като писането на рекламен текст, организиране на семинари, структуриране на обучения, маркетинг в социалните мрежи и т.н.
Ако искате да станете треньор и да получите сертификат, минете всички 5 стъпки заедно с мен (Наталия Кобилкина), Галина Цех и Нина Ковальова в 6-модулния онлайн курс „Аз съм женски коуч“: ТУК >