95
846  2 мин
Всички ние имаме травми, като някои от нас ги усещат и осъзнават, докато други нямат представа, че буквално биват управлявани от тях.
В най-общи линии травмите са 5 вида:
- Травма на отхвърлен – когато вярваме, че не сме желани, и се страхуваме да заемем своето място.
- Травма на изоставен – когато тичаме от отношения в отношения, защото вярваме, че рано или късно ще бъдем изоставени, затова изоставяме първи.
- Травма на мазохист – когато унищожаваме себе си, не умеем да се защитаваме и да слагаме граници.
- Травма на предателство – когато се страхуваме от лъжи и изневери и не умеем да се доверяваме.
- Травма на перфекционист – когато живеем в омагьосания кръг на „не съм достатъчно добра” и “може още повече”.
От какво се причиняват травмите?
Интересно е да се отбележи, че травмата е уникална за всеки. Това, което един човек може да възприеме като травмиращо, за друг може да е просто трудна ситуация. Все пак, има някои неща, които хората като цяло смятат за емоционално травмиращи, като например:
- Нагрубяване емоционално или физически, чрез думи или действия;
- Загуба на любим човек;
- Тормоз емоционален или физически;
- Прекалено много стрес и напрежение;
- Пренебрегване;
- Раздяла;
- Прекалено високи очаквания, които не сме способни да оправдаем.
Каквато и да е причината за вашата травма, ако не я излекувате, това може да доведе до дългосрочни последици като:
1. Тревожност – Всеки се притеснява за нещо от време на време, но тревожността е свързана с високи нива на нервност и често ви пречи да живеете нормално.
2. Повторно изживяване – Дори травмата да се е случила в миналото и да сме забравили за самата случка, ако тя не е изчистена, то може да влияе на настоящите избори, които правим, и така да тласкаме сами себе си към повтарянето ѝ. Затова и много мои клиенти споделят за усещането, че се въртят в кръг в живота си. Например, попадат на едни и същи неподходящи партньори, имат подобни случки на работа, въпреки че работят на друго място и т.н.
3. Промени в поведението – В опит да забравят миналото и да контролират емоциите си, много хора развиват зависимости. Това може да са зависимости към опасни вещества, като наркотици, цигари или алкохол, както и към неща, които не изглеждат опасни – храна, интернет и други.
4. Здравословни проблеми – Високите нива на тревожност могат да обострят заболявания, които вече имате, или да причинят други проблеми, като сърдечно-съдови заболявания или автоимунни заболявания.
5. Проблеми с когнитивната функция – Когато мозъкът ви е зает от емоционална травма, това може да доведе до проблеми с паметта и фокуса (концентрацията). Така спирате да живеете нормално, не успявате да вършите задачите си на работа, започвате да се чувствате безполезни.
Ако не искате да срещнете тези трудности в живота си, излекувайте травмите си навреме! Затова създадох и специален Маратон „Лекуване на 5-те травми“.