142
593  2 мин
Когато говоря по темата зависимости, много хора просто я подминават. Казват си „Аз нямам зависимости, така че това не е за мен.“. Истината, обаче, е друга и тя е, че 70% от хората са преживели или попадали в емоционални зависимости или зависими отношения. Някои от тях дори не го осъзнават, а други – просто не искат да си признаят.
Какво означава да имаш психологическа зависимост?
Човек с психологическа зависимост обикновено не може да упражнява контрол над своите импулси, както и да изпитва алтернативно удоволствие, което не е свързано със зависимостта. Много често това състояние е съпроводено с отрицание, неглижиране на проблема и намиране на оправдания.
Примери за зависимости:
• към определени вещества, като алкохол, наркотици или цигари;
• към дадена храна (например шоколад) или изобщо зависимост към ядене (не можеш да спреш);
• към хазарт;
• към работа (работохолизъм);
• към мобилния телефон, социалните мрежи, компютъра, интернет, компютърни игри;
• към секса;
• емоционална зависимост (към родител, приятел или партньор)
Какво води до зависимостите?
- Има зависимости, които идват от нашата физиология. Може да сме генетично предразположени към определени зависимости и затова често повтаряме тези на нашите родители. Също така роля играе и полът. Доказано е, че мъжете са по-предразположени към дадени психологически зависимости, а жените – към други.
- Психологически фактори, като нашия характер (дали сме импулсивни или пък меланхолични), травми от миналото и преживяно насилие, в какво състояние е нашето психично здраве (депресията, тревожността и посттравматичното стресово разстройство увеличават риска от пристрастяване).
- Средата – каква е средата в нашето семейство, какви са отношенията вътре в него, какви партньори сме имали и имаме, каква е средата на работното ни място.
Да се справите с психологически зависимости е много трудно, почти невъзможно. Обикновено те изискват помощ от специалист и дълга терапия.
За всички, които:
- искат да се справят с някоя своя зависимост;
- искат да помогнат на свои близки със зависимости;
- са психолози/терапевти и искат да научат повече за лечението на зависимости;
С Нина Ковальова ще проведем „Академия за зависимости и психично здраве“.